Kompanzasyon Arızası Nedir?

Kompanzasyon Arızası Nedir?

Kompanzasyon panosu ve içerisindeki elektrik malzemeleri ömürlü sarf malzemelerdir. Röle, kontaktör, sigorta ve kondansatörler ömürlüdür. Kullanım sıklığına bağlı olarak bu şalt malzemelerin ömrü sınırlıdır. Şalt malzemeler periyodik olarak kontrol edilmeli ve raporlanmalıdır. Reaktif bedel durumu ile karşılaşmamak için takip ve bakım gereklidir. Bu şalt malzemelerden herhangi birinin arızası kompanzasyon değerlerinde sapmaya neden olur. Bu durum elektrik sayacına reaktif tüketim olarak yansır ve faturanızda artışa sebep olur. Kompanzasyon arızası hızlıca tespit edilmeli ve önlem alınmaldırı.

Kompanzasyon Kondansatörü Neden Yanar?

Kompanzasyon panosunun en gözde şalt malzemesi kondansatör veya diğer adı ile kapasitörlerdir. Kapasitörler şebeke yönünde kapasitif etki yaratırlar. Kullanıma bağlı olarak eskimeleri ve güç kaybetmeleri kaçınılmazdır. Kondansatörler kullanıldıkça güçleri azalan kimsayal tabanlı şalt malzemelerdir.-

Üç fazlı ve tek fazlı olarak genel anlamda 2 çeşitten oluşur. Farklı gerilim seçenekleri için üretilmiş modelleri de vardır. Kondansatörler belirli bir kaıba ulaştıklarında kullanılmaz hale gelirler. Geç kaybına uğramaları veya fazlardan birinin aşırı gerilime maruz kalması kondansatörlerin arızalanmasına sebep olur.

Harmoniklerde kondansatörlerin başlıca düşmanı olup ömrünün azalmasına sebep olurlar. Bu yukarıda saydığımız konular kondansatörlerin arızalanma nedenlerinin başında gelmektedir.