Kompanzasyon Bakımı Nasıl Yapılır?

Kompanzasyon Bakımı Nasıl Yapılır?

Enerji verimliliği, enerjinin önemi itibariyle geldiğimiz noktada çok önemli bir yere sahiptir. Enerji kalitesi ve enerji verimliliğine direk etki eden sistemlerin başında kompanzasyon sistemleri gelmektedir.

Kompanzasyon sistemlerine düzenli bakım yapıldığında tesislerde enerji maksimum verimlilikte kullanılabilmektedir. Kompanzasyon bakımı önem ve bilgi gerektiren bir işlemler zinciridir. Kompanzasyon bakımı için alanında eğitim görmüş teknikerler ve yine alanında ilerleme sağlamış konu ile ilgili bilgisi yüksek mühendisler gözetiminde yapılması gerekmektedir.

Pano içerisinde bulunan şalt malzemelerin kontrolleri sağlanmalı ve işletmenin tükettiği güç profiline uygun ayarlar yapılarak kompanzasyon panosu işlevsel hale getirilmelidir. Yapılan işlemlerden önce sonra belirli aralıklarla sayaçtan ve reaktif güç kontrol rölesinden alınan değerler ile yapılan işlem karşılaştırılması mühendislik hesaplarının doğru yapıldığı kontrol edilmelidir.

Sigorta, kontaktör ve kondansatörler ömürlü şalt malzemeler olduğundan bu elemanlar sağlık kontrolü önemlidir. Bakım yapacak teknikerlerin çok hassas ve titiz çalışması gerekir. Kompanzasyon bakımı yılda bir defa değil ayda en az 2 kez kontrol edilmesi gereken bir pano çeşididir.